Ogłoszenia parafialne
II Niedziela Wielkanocna -Niedziela Miłosierdzia Bożego
 19.04.2020 r.

 

Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto ustanowione przez św. Jana Pawła II 2000 roku. O godz. 11.30 transmisja internetowa Mszy św.

Bardzo dziękuję tym, którzy organizują transmisję internetową  .Dziękuję wiernym zgromadzonym przed ekranami za tak liczny udział w nabożeństwach.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem Konferencja Episkopatu Polski zaleca przyjmowanie Komunii św. na rękę.

W obecnej sytuacji zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski i dekretem Biskupa Toruńskiego  Msze św codzienne będą recytowane.

Od jutra wchodzą nowe przepisy dotyczące uczestnictwa w nabożeństwach, ale ponieważ nasz kościół jest mały, dlatego proszę, aby na Msze św. do kościoła  wchodziły tylko osoby najbliższe zamawiające intencje, proszę też, aby zachowano zalecaną odległość wiernych od siebie w czasie liturgii .Pozostali niech pozostaną na zewnątrz. W dni powszednie Msze św. pozostają na razie bez zmian. Zwracam się jednak z prośba, że jeżeli ktoś, kto zamówił intencję, a w zaistniałej sytuacji zamierza z niej zrezygnować i nie uczestniczyć w tej Mszy (co jest w wielu przypadkach zrozumiałe), niech powiadomi o tym wcześniej biuro parafialne. Można też składać ofiary za msze św. na konto parafialne. Przypominam również do dyspensie wydanej 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, szczególnie apeluję o to do osób starszych i chorych, które najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo zarażenia. Osoby, które skorzystają z tej dyspensy, niech łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy św. w środkach społecznego przekazu.

W przypadku pogrzebów, obowiązują te same środki bezpieczeństwa.

Przypominam o obowiązku zasłaniania twarzy maseczkami.

Spowiedź św. przed Mszą św. po uprzednim umówieniu się telefonicznym, lub mailowym (przynajmniej dzień wcześniej) w salce parafialnej. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie spowiedzi przy konfesjonale w kościele.

Czas spowiedzi i Komunii św wielkanocnej kończy się w Niedzielę Trójcy Św. 16 czerwca, do tego dnia można oddawać kartki do spowiedzi. Bardzo proszę, aby odłożyć spowiedź na późniejszy czas, a teraz łączyć się tzw Komunią duchową. Warunki komunii duchowej określone przez Stolicę Apostolską:
Komunia duchowa
Istnieje  możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie z 1983 r. stwierdziła, że chrześcijanin może otrzymać owoce sakramentu za pośrednictwem samego tylko pragnienia Eucharystii (zob. Kongregacja Nauki Wiary,  Sacerdotium  ministeriale, 6.08.1983, 4.), zaś papież Benedykt XVI przypomniał, że „nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki komunii duchowej” (Sacramentum caritatis, 55).
Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy:
1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii;
2) wzbudzić miłość ku Niemu;
3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem i dekretem Biskupa biuro parafialne będzie nieczynne do odwołania, w sprawach pilnych proszę umawiać się telefonicznie lub mailowo.

Wszelkie regulacje dotyczące opłat na cmentarzu proszę dokonywać na konto parafialne. W tytule wpłaty koniecznie trzeba podać nr grobu i imię i nazwisko osoby tam spoczywającej. Najlepiej jednak sprawdzić to internetowo,a w przypadku wystąpienia błędów skontaktować się z biurem parafialnym. Nr konta podany jest na nasze stronie internetowej.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem i przepisami sanitarnymi nastąpiło zmniejszenie się liczby wiernych na Mszach św., to ma ogromny wpływ na na funkcjonowanie parafii, która musi pokrywać rachunki i wypłacać wynagrodzenie za prace wykonywane na rzecz parafii, zwracam się z gorącą prośbą o przekazywanie ofiar (które złożylibyśmy na tacę) na konto parafialne. Bardzo dziękuję za złożone ofiary. Przy kracie wejściowej do kościoła została wystawiona puszka na ofiary na kościół, jeśli ktoś wchodzi do kościoła, aby się pomodlić, może złożyć swój datek. Ze względów bezpieczeństwa przy puszcze znajduje się płyn dezynfekujący. „Bóg zapłać” za każda złożona ofiarę.


Termin I Komunii św., która miała się odbyć 6 czerwca, zostaje przesunięty na sobotę 10 października

Ponieważ sytuacja w kraju jest dynamiczna, więc mogą nastąpić zmiany co do nabożeństw, aktualne informacje będą podawane w internecie.

W najblizsza Niedziele tj. 26.04.2020r bedzie zbierana kolekta gospodarcza, wpłaty można dokanać także na konto parafialne. 

Bardzo dziękuję za ofiary na kwiaty i ofiarowane kwiaty do Grobu Pańskiego, dziękuję wszystkim, którzy przygotowywali wystrój świątyni.

Dziękuje panom Sławkowskim i p. Mateuszowi Gilar za dalsze prace na starym cmentarzu.
W sklepach u p. Głowackiego i u p. Klugowskiego w Gronowie oraz u p. Kępskiego w Młyńcu Pierwszym będą zbierane plastikowe nakrętki. Dochód przeznaczony jest na operację dla chorego Mateusza.

 

 

                                                               Intencje Mszalne 19.04.- 26.04.2020 r.

 


Niedziela 19.04. 
8.30 – Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze, zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Anny i Wojciecha Nowak z okazji 21 r. ślubu
10.00 (Brzezinko) – + Zygmunt Piątkowski w 100 urodziny
11.30 -  + Ryszard i Robert Dmochowscy, zmarli z rodzin Przyborowskich, Dmochowskich i Przytuła

Poniedziałek 20.04.
18.00 – + Józef Górny 10 r.śm., Jan Górny i Zofia Reza

Wtorek 21.04.
17.30 –  Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze, zdrowie i     Boże błogosławieństwo dla Jakuba Stasiak z okazji 18 urodzin
18.00 – + Stanisława w dniu urodzin i Stanisław Jordan

Środa 22.04
17.30 - + Zmarli z rodziny Stysiek
18.00 – + Adam Lipski 15 r.śm.

Czwartek 23.04.
17.30 - + Ignacy i Jadwiga Curyło
18.00 – + Mirosław Dybel 3 r.śm.

Piątek 24.04.
17.30 – + Mieczysław i Marek Muchewicz
18.00 + Roman Janiaczyk 10 r.śm.

Sobota 25.04.
17.15 - + Tomasz Grębowski z okazji 40 urodzin i zmarli z rodziny
18.00 - + Aniela, Franciszek i Jan Flis oraz Marta i Eugeniusz Łukowscy

Niedziela 26.04.  
8.30 – + Helena, Leon i Roman Janiaczyk, Jadwiga Zdzisław i Przemek Wróblewscy oraz Jerzy Kołtun
10.00 (Brzezinko) – + Bogumiła, Aniela, Jan i Grzegorz Tucholscy, Teresa , Bernard, Sławek i Przemek Rybaccy, Helena i Ignacy Grodziccy
11.30 -  + Edmund, Wanda i Franciszek Żurawscy, Tomasz i Jan Gruszka