Ogłoszenia parafialne
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
 12.04.2020 r.


Zmartwychwstanie Pana, to największe święto dla katolików, to jest fundament naszej wiary. Św Paweł mówi: „Jeżeli nie ma zmartwychwstania, próżna byłaby nasza wiara”. W tym trudnym roku, przeżywamy te Święta w sposób szczególny będąc poddani bolesnej próbie panującej na świecie pandemii koronawirusa. Patrzymy jednak z wiarą, ufając że ten, który zwyciężył śmierć, piekło i szatana pozwoli i nam wyjść zwycięsko z zaistniałej sytuacji. Wszystkim życzę mocy i wielu łaski bożych płynących od Zmartwychwstałego Pana.

Bardzo dziękuję tym, którzy organizowali transmisję internetową Świątecznych nabożeństw: obsługiwali sprzęt, udostępniali do przekazu swoje witryny internetowe, przygotowywali kościół i liturgię. Dziękuję wiernym zgromadzonym przed ekranami za tak liczny udział w nabożeństwach.

Jutro – Poniedziałek Wielkanocny, Msze św jak w według porządku niedzielnego. O godz. 11.30 transmisja internetowa Mszy św.

Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.30 transmisja internetowa Mszy św.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem Konferencja Episkopatu Polski zaleca przyjmowanie Komunii św. na rękę.

W obecnej sytuacji zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski i dekretem Biskupa Toruńskiego  Msze św codzienne będą recytowane.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie organizuje się procesji rezurekcyjnej, a w Oktawę Wielkanocną i Niedziele Wielkanocne procesji wielkanocnych (do odwołania).
Na Mszach Świętych nie będzie pokropienia wiernych, nie będzie też żadnych obrzędów błogosławieństw z użyciem wody święconej.

 Zgodnie z tymi przepisami należy ograniczyć liczbę uczestników zgromadzeń do 5 osób, czyli tylko osoby najbliższe zamawiające intencje, proszę też, aby zachowano zalecaną odległość wiernych od siebie w czasie liturgii. W dni powszednie Msze św. pozostają na razie bez zmian. Zwracam się jednak z prośba, że jeżeli ktoś, kto zamówił intencję, a w zaistniałej sytuacji zamierza z niej zrezygnować i nie uczestniczyć w tej Mszy (co jest w wielu przypadkach zrozumiałe), niech powiadomi o tym wcześniej biuro parafialne. Można też składać ofiary za msze św. na konto parafialne. Przypominam również do dyspensie wydanej 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, szczególnie apeluję o to do osób starszych i chorych, które najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo zarażenia. Osoby, które skorzystają z tej dyspensy, niech łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy św. w środkach społecznego przekazu.


W przypadku pogrzebów, obowiązują te same środki bezpieczeństwa. Do Kościoła za trumną lub urną wchodzi tylko i wyłącznie najbliższa rodzina (do 5 osób)inni pozostają za zewnątrz. Msza św. żałobna recytowana, bez kazania. Proszę też liczyć się ze zmianami w liturgii, takimi że najpierw będzie miało miejsce złożenie trumny/urny do grobu, a dopiero po tym Msza żałobna, to też zależy od rozporządzeń państwowych.

Spowiedź św. przed Mszą św. po uprzednim umówieniu się telefonicznym, lub mailowym (przynajmniej dzień wcześniej) w salce parafialnej. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie spowiedzi przy konfesjonale w kościele. W  Święta nie ma spowiedzi.

Czas spowiedzi i Komunii św wielkanocnej kończy się w Niedzielę Trójcy Św. 16 czerwca, do tego dnia można oddawać kartki do spowiedzi. W przypadku, gdy będzie zezwolenie na tzw Absolucję, czyli rozgrzeszenie ogólne, kartki będzie można oddawać w zakrystii lub biurze parafialnym. Bardzo proszę, aby odłożyć spowiedź na późniejszy czas, a teraz łączyć się tzw Komunią duchową. Warunki komunii duchowej określone przez Stolicę Apostolską:


Komunia duchowa


Istnieje  możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie z 1983 r. stwierdziła, że chrześcijanin może otrzymać owoce sakramentu za pośrednictwem samego tylko pragnienia Eucharystii (zob. Kongregacja Nauki Wiary,  Sacerdotium  ministeriale, 6.08.1983, 4.), zaś papież Benedykt XVI przypomniał, że „nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki komunii duchowej” (Sacramentum caritatis, 55).
Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy:
1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii;
2) wzbudzić miłość ku Niemu;
3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem i dekretem Biskupa biuro parafialne będzie nieczynne do odwołania, w sprawach pilnych proszę umawiać się telefonicznie lub mailowo.

Wszelkie regulacje dotyczące opłat na cmentarzu proszę dokonywać na konto parafialne. W tytule wpłaty koniecznie trzeba podać nr grobu i imię i nazwisko osoby tam spoczywającej. Najlepiej jednak sprawdzić to internetowo,a w przypadku wystąpienia błędów skontaktować się z biurem parafialnym. Nr konta podany jest na nasze stronie internetowej.

Termin I Komunii św., która miała się odbyć 6 czerwca, zostaje zawieszony.

Ponieważ sytuacja w kraju jest dynamiczna, więc mogą nastąpić zmiany co do nabożeństw, aktualne informacje będą podawane w internecie.

Sołtys i Rada Sołecka Gronowa zakupili maseczki ochronne , które będą po Świętach do odbioru w: bibliotece u p. Warnel i sklepach spożywczych p. Głowackiego i p. Klugowskiego. Do Gronówka p. Sołtys rozwiezie maseczki osobiście.

Sołtys i Rada Sołecka Młyńca Pierwszego zakupili maseczki ochronne , które będą we wtorek w godzinach popołudniowych wywieszane na bramach wszystkich posesji w  woreczkach jednorazowych.

 

 

Intencje Mszalne 12.04.- 19.04.2020 r

 

Niedziela 12.04. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 
6.00 - MSZA ŚW. REZUREKCYJNA – za parafian
10.00  (Brzezinko) – + Danuta Gackowska 3 r.śm.
11.30 -  + Mieczysław Zwierski

Poniedziałek 13.04. - II ŚWIĘTO ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
8.30 - + Zofia i Kazimierz Ziółkowscy i zmarli z rodziny
10.00  (Brzezinko) – + Zmarli z rodziny Lewickich
11.30 -  + Rodzice Teresa i Stanisław Ziółkowscy – int. dziec14

Wtorek 14.04.

17.00 - + Genowefa Szymanska - msza pogrzebowa

17.30 - + Anna Piekańska 4r.śm.
18.00 - + Bogdan Ambroziewicz w dniu urodzin, rodzice i rodzeństwo

Środa 15.04
17.30 - + Krystyna Wełnowska 1 r.śm.
18.00 - + Henryk Bromont 12 r.śm.

Czwartek 16.04.
18.00 - + Małgorzata Zielińska 2 r.śm, Andrzej Zielińsk 3 r.śm, Ryszard Przymus i rodzice Retkin

Piątek 17.04.
17.30 - + Grzegorz Czołgowski 19 r.śm
18.00 - + Chronisław, Daniela, Jan i Roman Szyjkowscy

Sobota 18.04.
17.15 - + Stanisław Mielczarek 25 r.śm
18.00 - + Stefania i Józef Urbaniak i rodzice Małoń
 
Niedziela 19.04.   
8.30 - Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze, zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Anny i Wojciecha Nowak z okazji 21 r. ślubu
10.00  (Brzezinko) – + Zygmunt Piątkowski w 100 urodziny
11.30  - + Ryszard i Robert Dmochowscy, zmarli z rodzin Przyborowskich, Dmochowskich i Przytuła