Ogłoszenia parafialne na 30.03.2020

1. W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem Konferencja Episkopatu Polski zaleca przyjmowanie Komunii św. na rękę.

2. W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski i dekretem Biskupa Toruńskiego Msze św będą recytowane, bez kazania.

3. Zgodnie z tymi przepisami należy ograniczyć liczę uczestników zgromadzeń do 5 osób, czyli tylko osoby najbliższe zamawiające intencje, dlatego proszę, aby w celu zachowania zalecanej odległości wiernych od siebie w czasie liturgii. W dni powszednie Msze św. pozostają na razie bez zmian. Zwracam się jednak z prośba, że jeżeli ktoś, kto zamówił intencję, a w zaistniałej sytuacji zamierza z niej zrezygnować i nie uczestniczyć w tej Mszy (co jest w wielu przypadkach zrozumiałe), niech powiadomi o tym wcześniej biuro parafialne. Przypominam również do dyspensie wydanej 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, szczególnie apeluję o to do osób starszych i chorych, które najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo zarażenia. Osoby, które skorzystają z tej dyspensy, niech łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy św. w środkach społecznego przekazu.

4. W przypadku pogrzebów, obowiązują te same środki bezpieczeństwa. Do Kościoła za trumną lub urną wchodzi tylko i wyłącznie najbliższa rodzina (do 5 osób)inni pozostają za zewnątrz. Msza św. żałobna recytowana, bez kazania. Proszę też liczyć się ze zmianami w liturgii, takimi że najpierw będzie miało miejsce złożenie trumny/urny do grobu, a dopiero po tym Msza żałobna, to tez zależy od rozporządzeń państwowych.

5. W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski i dekretem Biskupa Toruńskiego zostają zawieszone do odwołania wspólne celebracje nabożeństw: Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Zachęca się do indywidualnego ich celebrowania w domach. Zawieszone tez zostają spotkania formacyjne, kursy przedmałżeńskie, spotkania grup parafialnych, celebracje sakramentu bierzmowania, pielgrzymki. Odwołane zostają rekolekcje w naszej parafii, zarówno szkolne, jak i dla dorosłych. Odnośnie spowiedzi św. wielkanocnej będą podjęte jeszcze decyzje.

6. Obchody Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia odbędą się bez udziału wiernych.

7. Co do święcenia pokarmów wielkanocnych, będą ogłoszenia.

8. Spowiedź św. 10 min. przed Mszą św.po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, lub mailowym w salce parafialnej. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie spowiedzi przy konfesjonale w kościele

9. Rozpoczął się czas spowiedzi i Komunii św. Wielkanocnej, kartki do spowiedzi są do odebrania w zakrystii po każdej Mszy św. Treść kartek należy uzupełnić podając imię, nazwę miejscowości i nr domu. Ofiary składane za kartki są przeznaczone na remonty w parafii. „Bóg zapłać” za każdą ofiarę.

10. Czas spowiedzi i Komunii św wielkanocnej kończy się w Niedzielę Trójcy Św. 16 czerwca, do tego dnia można oddawać kartki do spowiedzi. W przypadku, gdy będzie zezwolenie na tzw Absolucję, czyli rozgrzeszenie ogólne, kartki będzie można oddawać w zakrystii lub biurze parafialnym.

11. W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem i dekretem Biskupa nastąpiło zmniejszenie się liczby wiernych na Mszach św., to ma ogromny wpływ na na funkcjonowanie parafii, która musi pokrywać rachunki i wypłacać wynagrodzenie za prace wykonywane na rzecz parafii, zwracam się z gorącą prośbą o przekazywanie ofiar (które złożylibyśmy na tacę) na konto parafialne. Bardzo dziękuję za złożone ofiary.

12. Ponieważ sytuacja w kraju jest dynamiczna, więc mogą nastąpić zmiany co do nabożeństw, aktualne informacje będą podawane w internecie

13. W związku z zagrożeniem zarażenia koronawiusem i dekretem Biskupa biuro parafialne będzie nieczynne, w sprawach pilnych proszę umawiać się telefonicznie lub mailowo.